380LQ681M250K022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 252
Datasheet
In Stock: 5.102
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
TDK
Nichicon
Nichicon
In Stock: 11
Upgrade
Upgrade
In Stock: 146
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ681M250K022
DigiKey Part Number
380LQ681M250K022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ681M250K022
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C