SLPX681M250C7P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 189
Nichicon
In Stock: 25
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX681M250C7P3
DigiKey Part Number
338-1642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX681M250C7P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.92 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C