EEU-ED2D470B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 512
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.013
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
In Stock: 320
In Stock: 783
In Stock: 329
Würth Elektronik
In Stock: 400
KEMET
KEMET
Surge
Surge
47 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2D470B
DigiKey Part Number
10-EEU-ED2D470BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2D470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2D470B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
316 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
790 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C