RXQ470M2EBK-1320S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 329
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 883
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 7.426
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
RXQ470M2EBK-1320S
DigiKey Part Number
4403-RXQ470M2EBK-1320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ470M2EBK-1320S
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C