LGW2W181MELZ45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 107
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 181
In Stock: 355
In Stock: 5
In Stock: 477
In Stock: 5
In Stock: 161
In Stock: 154
In Stock: 200
In Stock: 128
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGW2W181MELZ45
DigiKey Part Number
493-8566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2W181MELZ45
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGW2W181MELZ45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9305 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C