LGW2W181MELB30
DigiKey Part Number
493-8568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2W181MELB30
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2W181MELB30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.288 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C