LAR2W181MELB30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 107
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 181
In Stock: 0
In Stock: 355
In Stock: 5
In Stock: 477
In Stock: 161
In Stock: 154
In Stock: 128
Parametric Equivalent
In Stock: 5
Parametric Equivalent
In Stock: 200
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2W181MELB30
DigiKey Part Number
493-8072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2W181MELB30
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2W181MELB30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
870 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.0005 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C