TPSB476M006S0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.811
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 405
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
In Stock: 132
Similar
Similar
In Stock: 926
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 500mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB476M006S0500
DigiKey Part Number
TPSB476M006S0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB476M006S0500
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V