T495D336M025ATE090 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 45
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 127
In Stock: 494
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
33 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 90mOhm
T495D336M025ATE090
DigiKey Part Number
T495D336M025ATE090-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D336M025ATE090
Description
CAP TANT 33UF 20% 25V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D336M025ATE090 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm