RECOM RAC10-K/277 Series | DigiKey Daily
RECOM RAC10-K/277 AC/DC converter series are small 10 W converters designed for energy saving in process automation, IoT, and smart building applications. The converters have a universal input voltage range and outputs from 3.3 V to 24 V, with EMC class B compliance and excellent efficiency over a wide load range to support efficient always-on and standby mode operation. They also have a 140% peak load capability for use with inductive, high start-up current, or nonlinear loads. RAC10-K/277 have multiple international safety certifications, require no external components and use an industry standard 2” x 1” package to fit in small spaces.