MCP3002-I/P
DigiKeys varenummer
MCP3002-I/P-ND
Producenter
Producentens varenummer
MCP3002-I/P
Beskrivelse
IC ADC 10BIT 8-PDIP
Producentens standard leveringstid
12 uger
Kundereference
Detaljeret beskrivelse
10 Bit analog til digital konverter 1, 2 Indgang 1 SAR 8-PDIP
Datablad
 Datablad
EDA/CAD-modeller
MCP3002-I/P Modeller
Kategori
Antal A/D-konvertere
1
Producenter
Microchip Technology
Arkitektur
SAR
Emballage
Rør
Referencetype
Supply
Varestatus
Aktiv
Spænding - Forsyning, Analog
2,7V – 5,5V
Antal bits
10
Spænding - Forsyning, Digital
2,7V – 5,5V
Samplingfrekvens (pr. sekund)
200k
Driftstemperatur
-40°C – 85°C
Antal input
1, 2
Pakke/hus
8-DIP (0,300", 7,62mm)