CL10B472KB85PNC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 603.859
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 242.165
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
CL10B472KB85PNC
DigiKey Part Number
1276-2063-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B472KB85PNC
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10B472KB85PNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)