EEU-ED2E101SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 253
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 428
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 422
Nichicon
Nichicon
In Stock: 236
Rubycon
In Stock: 496
Rubycon
In Stock: 128
Würth Elektronik
In Stock: 110
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2E101SB
DigiKey Part Number
EEU-ED2E101SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2E101SB
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2E101SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C