UVK1E682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 305
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 1.941
Direct
Rubycon
In Stock: 182
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
Panasonic Industry
In Stock: 100
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 83
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1E682MHD
DigiKey Part Number
493-12406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1E682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1E682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.99 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C