UVK1C472MHD1TN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 75
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 107
Parametric Equivalent
In Stock: 348
In Stock: 3.725
In Stock: 60
In Stock: 0
In Stock: 696
In Stock: 355
In Stock: 85
Würth Elektronik
In Stock: 13
Panasonic Industry
In Stock: 437
Panasonic Industry
In Stock: 178
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1C472MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12559-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12559-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1C472MHD1TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1C472MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.415 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C