LGGW6391MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 136
Parametric Equivalent
In Stock: 140
Parametric Equivalent
In Stock: 6
In Stock: 170
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 9
Upgrade
In Stock: 290
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6391MELB40
DigiKey Part Number
493-8211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6391MELB40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6391MELB40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8515 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C