ELXS421VSN391MR40S is available for purchase but is not normally stocked.
Chemi-Con
In Stock: 210
Rubycon
In Stock: 95
In Stock: 0
In Stock: 96
Nichicon
In Stock: 138
Chinsan (Elite)
In Stock: 105
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS421VSN391MR40S
DigiKey Part Number
ELXS421VSN391MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS421VSN391MR40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS421VSN391MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3738 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C