T495X477K004ATE045 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.277
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 122
In Stock: 422
470 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm
T495X477K004ATE045
DigiKey Part Number
399-4775-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X477K004ATE045
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495X477K004ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm