EDH227M010A9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH227M010A9MAA
DigiKey Part Number
EDH227M010A9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH227M010A9MAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH227M010A9MAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
325 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C