EXV227M016A9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3.110
Datasheet
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 40
Nichicon
In Stock: 198
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 980
Surge
In Stock: 120
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 220mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EXV227M016A9MAA
DigiKey Part Number
EXV227M016A9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV227M016A9MAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EXV227M016A9MAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
259 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
370 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C