EDH227M035A9MAA
DigiKey Part Number
399-EDH227M035A9MAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH227M035A9MAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH227M035A9MAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH227M035A9MAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EDH227M035A9MAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
325 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C