EDH226M016A9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
In Stock: 508
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Würth Elektronik
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH226M016A9BAA
DigiKey Part Number
EDH226M016A9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH226M016A9BAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH226M016A9BAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
36.25 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C