EEV226M016A9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 37.536
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 508
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.636
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV226M016A9BAA
DigiKey Part Number
EEV226M016A9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV226M016A9BAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV226M016A9BAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1.93 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C