EEV226M016S9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 508
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.636
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 5.768
Chemi-Con
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV226M016S9BAA
DigiKey Part Number
EEV226M016S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV226M016S9BAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV226M016S9BAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Impedance
1.93 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C