C0805C473K2RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 13.317
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 27.158
Datasheet
In Stock: 871
0.047 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C473K2RALTU
DigiKey Part Number
399-C0805C473K2RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C473K2RALTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C473K2RALTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C473K2RALTU
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C473K2RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)