ELXY500ELL821MK40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 441
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 490
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 312
Panasonic Industry
In Stock: 8
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 347
Nichicon
In Stock: 403
In Stock: 562
In Stock: 199
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXY500ELL821MK40S
DigiKey Part Number
565-1847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY500ELL821MK40S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY500ELL821MK40S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.218 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C