UPM1H821MHD6
DigiKey Part Number
493-17104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H821MHD6
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1H821MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.54 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.81 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
36 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C