UPJ1H821MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 347
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 403
Datasheet
In Stock: 562
In Stock: 199
Parametric Equivalent
In Stock: 19
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 8
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 490
In Stock: 441
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1H821MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1H821MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1H821MHD6
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1H821MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.53 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.81 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C