EEU-FC1H821B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4.586
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 8
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 490
In Stock: 441
Nichicon
In Stock: 347
Nichicon
In Stock: 562
Parametric Equivalent
TDK
TDK
In Stock: 981
In Stock: 403
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H821B
DigiKey Part Number
EEU-FC1H821B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H821B
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H821B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.815 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.42 A @ 100 kHz
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C