LP5951MFX-1.5/NOPB
DigiKeys varenummer
296-LP5951MFX-1.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP5951MFX-1.5/NOPBCT-ND - Afskåret tape (CT)
296-LP5951MFX-1.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Producenter
Producentens varenummer
LP5951MFX-1.5/NOPB
Beskrivelse
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Producentens standard leveringstid
6 uger
Kundereference
Detaljeret beskrivelse
PMIC – Spændingsregulatorer – Lineære Positiv Fast 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD-modeller
LP5951MFX-1.5/NOPB Modeller
Kategori
Strøm - Hvilestrøm (Iq)
55 µA
Mfr
Strøm - Forsyning (maks.)
70 µA
PSRR
60dB – 50dB (100Hz – 10kHz)
Beskyttelsesfunktioner
Overstrøm, Overtemperatur, Kortslutning
Udgangstype
Driftstemperatur
-40°C – 125°C
Spænding - Input (maks.)
5,5V
Spænding - Output (min./fast)
1,5V
Leverandørs enhedspakning
SOT-23-5
Spændingsdropout (maks.)
0,35V @ 150mA