TDTTP2500B066B-KIT 2.5 kW Totem-Pole PFC GaN Eval Board
Transphorm's TDTTP2500B066B-KIT 2.5 kW, bridgeless totem-pole PFC evaluation board achieves very high-efficiency single-phase AC/DC conversion. Using GaN FETs in the fast-switching leg of the circuit and low-resistance MOSFETs in the slow-switching leg of the circuit results in improved performance and efficiency. The TDTTP2500B066B-KIT is for evaluation purposes only.
- Power: 2.5 kW
- Switching frequency: 66 kHz
- Output voltage 390 V
- TP65H050G4BS
- Easy-to-use platform to investigate GaN
- Datacenter power supplies
- Broad industrial power supplies