ESD2CAN24-Q1 ESD-beskyttelsesdiode til biler
Texas Instruments' to-kanals ESD TVS-diode er designet til applikationer i køretøjer og CAN-netværk
Billede af Texas Instruments' ESD2CAN24-Q1 ESD-beskyttelsesdiode til bilerTexas Instruments ESD2CAN24-Q1 er en tovejs ESD-beskyttelsesdiode (elektrostatisk udladning), der er designet til beskyttelse af CAN-grænsefladen (Controller Area Network). Dioden er klassificeret til at aflede ESD-kontaktstrømme ud over de maksimale niveauer, der er specificeret i ISO 10605-standarden for biler (±30 kV kontakt og ±30 kV luftspalte). Den lave dynamiske modstand og den lave klemmespænding muliggør beskyttelse på systemniveau mod transiente hændelser. Denne beskyttelse er afgørende, da bilsystemer kræver et højt niveau af robusthed og pålidelighed til sikkerhedsanvendelser.
Denne ESD2CAN24-Q1 har en lav IO-kapacitet pr. kanal og en ben-layout, der passer til to CAN-buslinjer til biler (CANH og CANL) mod skader forårsaget af ESD og andre transienter. Linjekapacitansen på 3 pF (typisk) eller mindre er velegnet til CAN-, CANFD-, CAN SiC- og CAN-XL-applikationer, der kan understøtte datahastigheder på op til 10 Mbps. ESD2CAN24-Q1 tilbydes i to ledede pakninger for nem gennemstrømningsvejledning.
Features
  • IEC 61000-4-2 niveau 4 ESD-beskyttelse:
    • Kontaktudladning: ±30 kV, ±25 kV eller ±20 kV
    • Luftspalteudladning: ±30 kV, ±25 kV eller ±20 kV
  • ISO 10605 (330 pF, 330 Ω) ESD-beskyttelse:
  • Testet i overensstemmelse med IEC 61000-4-5
  • Arbejdsspænding: 24 V
  • Enheden med to kanaler giver komplet ESD-beskyttelse med en enkelt komponent
  • Bidirektionel ESD-beskyttelse
  • Lav klemspænding beskytter komponenter i efterfølgende led
  • AEC Q101-kvalificeret
  • I/O-kapacitet: 3 pF, 2,5 pF eller 1,7 pF (typ.)