TR3B105M035C2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 0
Vishay Sprague
In Stock: 0
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
Similar
KYOCERA AVX
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
TR3B105M035C2000
DigiKey Part Number
TR3B105M035C2000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B105M035C2000
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B105M035C2000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V