50PX2.2MEFC5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3.352
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
Panasonic Industry
In Stock: 148
Chemi-Con
Chemi-Con
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
50PX2.2MEFC5X11
DigiKey Part Number
50PX2.2MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PX2.2MEFC5X11
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50PX2.2MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C