400HXG470MEFC30X50 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 88
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 86
In Stock: 50
Upgrade
Chemi-Con
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400HXG470MEFC30X50
DigiKey Part Number
1189-400HXG470MEFC30X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400HXG470MEFC30X50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400HXG470MEFC30X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.04 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.256 A @ 10 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C