EEU-EE2W330CY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.478
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 246
In Stock: 388
Chemi-Con
In Stock: 154
Chemi-Con
In Stock: 583
KEMET
Surge
Nichicon
In Stock: 180
Nichicon
In Stock: 134
In Stock: 111
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-EE2W330CY
DigiKey Part Number
10-EEU-EE2W330CY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2W330CY
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C