UVK0J223MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 108
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 27
Chemi-Con
In Stock: 172
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Rubycon
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK0J223MHD
DigiKey Part Number
493-12391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK0J223MHD
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK0J223MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.68 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C