UHD1H220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 18.884
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 17.080
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Rubycon
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHD1H220MDD
DigiKey Part Number
493-15209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1H220MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
130.9 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
238 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C