UHD1E152MHD1TO is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 10
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 105
Datasheet
In Stock: 1.830
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Upgrade
Chemi-Con
Rubycon
Rubycon
In Stock: 436
Würth Elektronik
In Stock: 155
Würth Elektronik
In Stock: 322
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 470
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD1E152MHD1TO
DigiKey Part Number
493-UHD1E152MHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1E152MHD1TO-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E152MHD1TO
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1E152MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.216 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C