UHD1C392MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.118
Datasheet
In Stock: 501
Parametric Equivalent
In Stock: 250
Parametric Equivalent
In Stock: 420
In Stock: 223
In Stock: 699
In Stock: 176
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 250
Upgrade
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 968
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 300
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD1C392MHD
DigiKey Part Number
UHD1C392MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1C392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1C392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.768 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C