UHV1C392MHD
DigiKey Part Number
493-16793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1C392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.944 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.925 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C