LGW2G181MELZ40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 140
Datasheet
In Stock: 165
In Stock: 493
In Stock: 1.048
In Stock: 250
In Stock: 131
In Stock: 958
In Stock: 237
In Stock: 137
In Stock: 490
In Stock: 113
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGW2G181MELZ40
DigiKey Part Number
493-8548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2G181MELZ40
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGW2G181MELZ40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0449 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C