LGNW6181MELB25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 236
In Stock: 0
In Stock: 254
In Stock: 4
In Stock: 195
Parametric Equivalent
In Stock: 196
Direct
Chemi-Con
Direct
Chemi-Con
Upgrade
In Stock: 57
Upgrade
In Stock: 376
Parametric Equivalent
Rubycon
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGNW6181MELB25
DigiKey Part Number
493-8377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGNW6181MELB25
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGNW6181MELB25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3013 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C