LGGW6181MELZ35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 236
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 254
In Stock: 4
In Stock: 195
Parametric Equivalent
In Stock: 163
Upgrade
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
TDK
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6181MELZ35
DigiKey Part Number
493-8199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6181MELZ35
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6181MELZ35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2155 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C