B43641A5187M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 163
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 610mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641A5187M057
DigiKey Part Number
495-B43641A5187M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641A5187M057
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641A5187M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 100 Hz
Impedance
920 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
610mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C