LGG2G821MELC45 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 367
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 897
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 38
In Stock: 115
TDK
TDK
In Stock: 189
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGG2G821MELC45
DigiKey Part Number
493-8194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2G821MELC45
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGG2G821MELC45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C