LGM2W821MELC45
DigiKey Part Number
493-14683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGM2W821MELC45
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGM2W821MELC45 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C