V130LA2PX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.422
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.500
Datasheet
In Stock: 115
Rochester Electronics, LLC
Rochester Electronics, LLC
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LA2PX1347
DigiKey Part Number
V130LA2PX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LA2PX1347
Description
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V