V130LA2PX2855
DigiKey Part Number
V130LA2PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LA2PX2855
Description
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
11J
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V