1206YC564KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 491
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Knowles Syfer
KEMET
0.56 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206YC564KAT2A
DigiKey Part Number
1206YC564KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206YC564KAT2A
Description
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206YC564KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)